29 Ağustos 2012 Çarşamba

Lucid Rüya Teknikleri


Lüsid Rüya Nedir?

Çoğu kişinin bir veya birden çok kez yaşadığı fakat bunun ismini ve işlevini bilmediği ve farkında olmadığı bir durumdur. Rüya görürken rüyada olduğunuzun farkına varmanız ve bilincinizin açık olması durumuna Lucid Rüya adı verilir. Terim ilk kez Oxford Psikofizik Enstitüsü’nden parapsikolog Celia Green tarafından kullanılmıştır. Lüsid Rüya deneyimi yaşamak demek, rüyada farkındalık yaşamak demektir. Rüyada olduğumuzun farkına vardıktan sonra rüyamız bu farkındalıkla devam etmişse Lüsid Rüya görmüşüz diyebiliriz.

Lucid rüya, rüyada olduğumuzu fark etme halidir. Belki de daha öncede yaşadığımız bu olaya Lucid rüya diyoruz. Lucid rüya gördüğümüzde rüyamızın hakimi biz oluruz. İstediğimiz her şeyi yapabiliriz. Karşımızdaki her engeli yıkabiliriz. Lucid rüya yapanların astral seyahat olayında başarılı olacağı söyleniyor. Ancak astral seyahatte bulunduğumuz boyutta da gezinebileceğimiz söylenir. Ancak bu olayda bulunduğumuz alan düşler boyutuyla sınırlıdır. Burada kendimizi çok farklı yapılar yapabiliriz. Her istediğimizi yaparız. Ancak Lucid rüyaya aşırı bağlanmak tehlikelidir. Uyumayı fazla isteyebilir, yaşadığımız dünyadan uzaklaşıp sadece orada olmayı isteyebilirsiniz. Orada yapabildiklerinizi Dünyada yapamadığınız için depresyonda girebilirsiniz. Lucid rüyaya dalmak isteyenler bu konuda dikkatli olmalıdır.Unutulmamalı ki orası rüyadır. İnsan gerçek dünyadan uzaklaşmamalıdır.

"Lusid" olmanın anlamı, rüya gördüğünüzde, zihninizin rüyada olduğunuzu tam olarak bilmesidir. Öyle ki, bedeniniz derin uykuyu yasarken, azıcık hileyle beyninizi tam anlamıyla uyanık olduğunuza inandırırsanız, göreceklerinizin gerçekliği karşısında hayrete düşebilirsiniz.Lusid hale geçtikten sonra yapılan faaliyetlerin başında uçmayı, rüya alemlerinde gezmeyi, rüyadaki kişilerle iletişim kurmayı, hatta kendi iç dünyanızı sorgulayıp, kişiliğinizi geliştirmeyi sayabiliriz. Aslında yapabileceklerinizin sinirini yine kendi akil ve mantık çerçeveniz belirliyor. Yani aklinizin alabildiği her şeyi yapmakta özgürsünüz.

İnsanların Lusid olabileceği bilimsel olarak açıklanmıştır, ancak bunun dışında farklı deneyimlerden de söz edilir. Bunlardan biri de "astral seyahat"tir. Astral seyahat deneyiminde kişi, astral bedeniyle evreni ve daha ötesini gezebilir, ortak rüya görebilir, ruhsal rehberlere rastlayabilir, ya da çok daha olağanüstü deneyimler yasayabilir. Kişisel deneyiminiz ne yönde olursa olsun, hiçbir şey size zarar veremez. Ümit ederiz siz de milyonlarca diğerleri gibi, kendi ruh dünyanıza yapacağınız yolculuğun tadını çıkarırsınız.

Aslında hepimizin sık sık karşılaştığı bir durumdur. Rüyamızda bir kabus görürken bunun aslında bir kabus olmadığının farkına varıp uyanmak, tekrar uykuya dalıp aynı veya benzer bir rüya görmek ve yine aynı farkındalıkla uyanmak.. Bu hal çoğumuzun başına gelmiş basit bir Lüsid rüya örneği olsa da "Lüsid rüya" dendiğinde bu kısa deneyimler akla gelmez.

Her nasıl; Psikoloji Biliminde insanların içine düşebilecekleri bazı durumların isimleri ve sebepleri varken bu isim ve sebepler insanlarca bilinmiyor olmasına rağmen bu durumları yaşıyorsak, "rüyada farkındalığı" yaşadığımızda da bunun bir farkındalık olduğunu bilmediğimizden farkındalığın farkına varmayız.

Farkındalığın farkına varmış isek sonradan kazanılabilen bazı yeteneklerin de gerekliliği ve sayesiyle, uykudan uyanmak yerine tıpkı bir yönetmen gibi rüyanın gidişatını belirleyebiliriz. (Bazı insanlar farkında olmadan rüyada gidişat belirleme durumunu yaşar. Gerçek bilinçlerini yakalayamadıklarından rüyalarına yaptıkları küçük müdahalelerle sınırlı kalırlar..)

Lusid olmayı başardıktan sonra, Lüsidliği maalesef her an tekrar kaybedebilirsiniz. Elde ettiğiniz deneyimin suresini uzatmak için, ellerinizi birbirine sürterek ovuşturmaya calisin ve kendinizi ruh dünyanızın yarattığı gerçekliğe bırakarak bu gerçekliği iyice algılamaya çalışın. Ayrıca yüksek sesle: "Daha fazla Lusid olmak istiyorum!" diye bağırıp, kollarınızı iki yana açarak olduğunuz yerde kendi etrafınızda dönmek de ise yarayabilir.

Bir çoğumuz Lusid Rüya kavramına aşinalığımız olsa da tam olarak Lusid rüyanın ne olduğunu idrak edememekteyiz.Lusid rüyalar aslında bizlere sunulan önemli bir nimettir.Bunu iyi kullanarak psikolojik ve manevi yönden kendimizi geliştirebiliriz.Lusid Rüyalara detaylı olarak değinelim.

Doğu’nun Lüsid rüyaya önem veren bazı mistik ekollerinde üstat, öğrencisine gördüğü psikofizyolojik kaynaklı rüyayı yönlendirebilmesi için imajinasyonu denetleme tekniklerini öğretir. Bu teknikleri uygulayabilen öğrenci, rüyasında vahşi bir hayvan tarafından kovalanmaktaysa, rüyasında bilinçli hale geçer (Lüsid rüya hali) ve imajinasyonunu denetlemesi sayesinde rüyanın kalan kısmında bu kez kendisi o vahşi hayvanı kovalayabilir.

Lusid rüyalar senaryolu rüyalar olarak da adlandırılabilir.Lusid rüyaların en belirgin özelliği sizin yazmadığınız bir senaryoda başrol oynamanızdır (senaryonun yazarı bilinçaltınızdır).Adeta bir filmde oynarsınız ve filmin bitmesini hiç istemezsiniz.Astral seyahatteki teknikler ve telkinler yardımıyla Lusid rüyalarda da gelişmeler ve ilerlemeler yaşanabilir.Bilinçaltımızda oluşan ve farkında olmadığımız bir konu mucizevi bir imajinasyon silsilesinde karışımıza çıkar.Görüntüler o kadar gerçekçidir ki rüya esnasında hayranlık içinde kalırız.Fakat Lusid rüyalarda gördüğümüz mekanlar ve yaşadığımız olayların büyük kısmı gerçekte olmayan mekanlardan ve olaylardan oluşur.Ama öyle bir mekanın olduğuna çok fazla inanırız.Lusid rüyadaki diğer oyuncuların büyük kısmını hayatımızda hiç görmemişizdir ama o insanlar bizi tanımaktadır ya da yeni tanışmaktayızdır.Duyguları yoğun olarak yaşarız.

-Rüyayı Kontrol Etmek, Rüyanın İçinde Uyanmak ve Onu Değiştirmek Mümkün Olabilir mi?

Kesinlikle istenilen rüyalar görülebilir, ya da sorularımıza rüyalar aracılığıyla cevap alabiliriz. Ama bunları yapmadan da rüyalarımızda özgürüz. Rüyalar bizim içimizdeki bilgeliğe açılan kapılar. Rüyalar bizim ruhumuzun kendine yaptığı yolcukta bu yaşama ışık tutan bize özel olan eşsiz bilgiler içeriyor. Her gece gördüğümüz 5-6 rüya bize bizden haber vermekte. Önemli olan iyi bir rüya hatırlayıcı olmak, rüyalarımızı en iyi şekilde yorumlamak ve onlardaki bilgeliğini hayatımıza taşıyıp hem kendi hayrımıza hem de evrenin hayrına sunabilmek.

Rüyanın içinde rüyayı kontrol edebilmek kimi zaman fayda sağlar kimi zaman da zarar. Rüyanızda sizi kovalayan bir köpek görüyorsanız, bu sizi korkutabilir. Bu rüya zaman zaman tekrar ediyorsa bunun bir an önce nedeninin çözülmesi gerekir. Bu durumda en güzel şey rüyanın içinde uyanık olmak ve bunun bir rüya olduğu bilinciyle korktuğu, kaçtığı şeyle yüzleşmek. Böylece kişi kendisiyle ilgili çok önemli bir gerçeği keşfeder ve uyanık yaşamda bu sorunu çözer. Rüyasında bunu fark etmesi ve çözmesi sorunu uyanık yaşama taşımamasını sağlayacaktır.

Lusid rüya deneyimi yaşayan bir kişi, ne zaman rüya gördüğünün farkında olsa hemen uyanacağım deyip gecenin bir yarısı kendini uyandırıyormuş. Bunu yapmasındaki amaç rüyanın devamında üzücü bir şey varsa bununla karşılaşmamak. Belki de kendisi için çok önem taşıyan rüyaları görmezden gelmiş. Bu edindiği davranış sonucunda ise, uykusuz geceler yaşamış ve uyku bozukluğu alışkanlığı edinmiş.

Evet burada önemli olan, rüyanın içinde uyanmak mı? Yoksa o mesajın anlamını bulup uyanık yaşamda keyfini çıkarmak mı?

Rüyalar çoğu zaman uyanık yaşamın yol işaretleridir. Bu mesajlar herkesin yaşam deneyimi için önem taşır. Rüyanın unutulmaması sadece kişinin hayrına değil evrenin de hayrına da önem taşımaktadır.

Aslında kişinin gerçek hayrı bütün evrenin hayrından ayrı tutulamaz ya!.

-Lüsid Rüya'nın Temel Amacı nedir?

Lusid rüya; rüya gördüğünün farkında olmak ve rüyaya yön vermektir. Belirli teknikler uygulanarak rüyalardaki deneyimler arttırılabilir. Gerekli çaba gösterildiği takdirde rüyanın içinde rüyada olduğunu fark etme becerisi kazanabiliriz. Aslında rüyalarda yaşadığımız tüm deneyimler rüyaların kendi doğasında olan şeyler. Günümüzde tekrar rüyalara gereken önem verildiği için bunlar ilginç geliyor. Uyanık yaşamın nasıl kendine ait bir enerji, tarzı, uyumu, varsa uykudaki yaşamında kendi ait bir formu var. Her iki yaşam birbiriyle uyum içinde asla ayrı değil.bir paranın iki yüzü gibi.

Uyku süreci bizim eğlence dünyamız, oyun alanımız diyebiliriz. Bu süreç içinde korku ve endişelerden arınmış sadece olmamız gereken kişi olarak, ben olmanın zevkine varabiliriz. Orada her deneyime ve yolculuğa hazırız. çünkü orada bize bakan, yargılayan gözler yoktur. Sadece biz varız. İçimizdeki neşeli çocuk..

Burada önemli olan her şeyi görmekten öte gördüğümüz, dilediğimiz şeyin bize ne faydası olduğu. Bunu rahatlamak, keyif almak için yapıyorsak, yaşamımızla ilgili çözümler bulmak, uyanık yaşamda daha başarılı, daha özgüveni yüksek, daha sorumluluk sahibi olmak için uyguluyorsak iyi. Ancak yaşamdan kaçmak, yaşamın sorumluluklarını, insanın kendi olma sorumluluğunu yerine getirmemek teselliyi uykuda aramaksa, buna karşıyım.

Bazen de kısa bir sürede uygulanan tekniklerle Lusid rüya deneyimi yaşanabilir. Buradaki niyet çok önemli. Bunu hangi amaç için yapıyoruz.

-Lüsid Rüya Görmek

Lucid rüya görmek için birden fazla yöntem var. Etkili bir yöntemden bahsetmek istiyorum size. Bu yöntemde kendinize bir eşya veya bir renk seçiyorsunuz. Ne zaman o eşya veya rengi görürseniz kendinize rüyada olup olmadığınızı sormanız gerekiyor. Örneğin yeşil renk tuttunuz. Yeşil renk gördüğünüzde her zaman kendinize rüyada olup olmadığınızı sorun. Bunu yaptığınız zaman rüyada olmadığınızdan emin olmak için kendinizi çimdikleyebilir ya da başka bir şey yapabilirsiniz. Bir yöntemde rüyada olup olmadığınızı anlamak için elektrik düğmesine basmaktır.Işık yanıyor mu yanmıyor mu kontrol edebilirsiniz. Rüyadaysanız hiç bir değişiklik olmaz.

Bunu yapmanızın amacı; Bu kontroller belirli bir süre sonra bilinçaltımıza yerleşecek ve rüyada iken aynı işlemleri yapmanızı sağlayacak. Kendinizi çimdiklediğiniz zaman veya ışıkları yaktığınızda rüyada olup olmadığınızı anlayabilecek ve bilincinizi açabileceksiniz.

-Lüsid Rüya Alıştırmaları

Lucid (Lüsid) rüya konusunu pek çok kişi incelemiş ve farklı yöntemler geliştirmişlerdir. Aklınıza ilk gelen şey Lucid rüya görmeyi sağlamak için araştırma yapmak olduğunu düşünüyorum Fakat fazla sevinmeyin. Tabii Rüyada her şeyi yapabilen rüyasını yönetebilen kısacası kendi dünyasını kuran bir kişi olmak çok zevkli ve eğlencelidir.

1. Eğer içinizde sık sık aynı rüyayı yada aynı tür rüyaları görenleriniz varsa onların işleri biraz daha kolay olacaktır kendinize yatmadan önce telkinler vererek; sürekli görmekte olduğunuz o rüyanın gerçek olmadığını , o rüyayı gördüğünde onun rüya olduğunun farkına varılacağının telkinlerinin verilmesi gerekir. öncelikle görülecek bir rüya seçmek daha mantıklı olur örneğin; çok uzun zamandır göremediğiniz bir dostunuzu görmeniz yada hayranı olduğunuz bir sanatçıyı rüyanızda görmeniz size rüya sırasında ki farkındalığın anahtarını verecektir.Gece yatmadan önce en az 100 kere göreceğiniz kişinin adını tekrarlamanız ve o kişiyi görmenin tamamen bir rüya ve hayal ürünü olduğunu kendinize inandırmalısınız örn: "Bu gece rüyamda arkadaşım ......'yı göreceğim ya da Bu gece rüyamda Michael Jackson'ı göreceğim" gibi. Rüya sırasında olması imkansız olaylarla karşılaşılması da Lüsid rüyalara geçişte kolaylık sağlayabilir mesela rüyada uçuyor olmanız yada normal hayatta yapamadığınız işleri yapıyor olmak gibi. Bu tür rüyalarda farkındalığa varmak için mutlaka kendinize yatmadan önce telkinler verilmelisiniz.

Rüya sırasında eğer evinizi, işyerinizi yada sık sık gittiğiniz bir yeri görüyor olabilirsiniz buradaki amaç normal hayattakinden evinizin yada işyerinizin farklı olup olmadığına dikkat etmektir eğer bir farklılık varsa ki mutlaka olacaktır bu sizin rüya içerisinde uyanmanızı sağlayabilir.Bunun içinde normal yaşamda sık sık uğradığınız yerleri detaylı bir şekilde incelemek ve gördüğünüz eşyaların yerleri hakkında yorumlar yapmak rüya sırasındada aynı şeyleri yapmanızı sağlayacak ve eğer beyniniz bir fark bulursa Lüsid rüyaya geçebileceksiniz.

2. Lüsid rüyalar görmek için dış uyaran kullanmakta mümkündür örneğin; sevdiğiniz bir şarkıyı dinlerken kendinize uyku sırasında bu şarkıyı duymaya başladığınızda rüya gördüğünüzün farkına varacağınıza dair telkinleri veriniz.Bunun 2 yolu var. Bir walkmanınız varsa 90'lık yada daha uzun bir kaset alıp seçtiğiniz şarkıyı kasetin sonuna gelecek şekilde kaydedin ve yatarken kulaklıkları takıp walkmanı çalıştırın siz uykuya daldıktan sonra müzik çalacağından Rüya içerisinde rüyanın farkında olabileceksiniz.Walkmanın sesini asla fazla açmayın, bu sizin tamamen uyanmanıza sebep olabilir. Ses gecenin sessizliğinde çok daha net duyulacağından çok kısık olmalıdır, eğer kaset süresi boyunca uykuya dalamıyorsanız walkmani kullanmadan yatın; mesela sabah saat 05.00 a saatinizi kurun o saatte uyandığınızda hemen uykunuz dağılmadan, walkmanı kulağınıza takıp çalıştırın ve hemen uykuya dalın.İkinci yol ise odanızda eğer bilgisayarınız varsa öncelikle bu Lusid programı indirin ve o programı kullanarak istediğiniz şarkının istediğiniz saatte çalmasını ayarlayın ve kulaklıklarınız takıp yatın.

Dr. Scott Rogo, "Astral Seyahat Teknikleri" adlı kitabında rüyada olduğunu fark ederek nasıl astral seyahate çıktığını şu sözlerle anlatır:

"Bir gece uykuya çok yaklaşmış ve bütünüyle hipnagogik durumun içindeyken (yarı rüyada) bir yoldan aşağı doğru çılgınca araba sürdüğümü gördüm. Bunun bir rüya olduğunun oldukça farkındaydım fakat aynı zamanda deneyim çok gerçekti ve arabayı kontrol altına alabilmek için savaşıyordum. Sonra aniden bir iç görü parıltısıyla arabayı çarparsam dahi bana hiçbir şey olmayacağını anladım Ve aynı anda eğer arabayı çarparsam bedenimden ayrılacağım sezgisi geldi. arabayı kasıtlı olarak yoldan çıkardım ve bir toprak birikintisinin içine daldım. Kendimi bedenimin tepesinde yüzer vaziyette bulduğum o an tüm benliğimi harika bir özgürlük duygusu sarmıştı."

3. Uyumak üzereyken ve hatta sadece birkaç dakika rahatlarken, dikkatinizi gırtlak çıkıntısına odaklayın ve orada yaklaşık bir tenis topu büyüklüğünde parlak lacivert (veya çivit/mor ötesi) bir küre hayal edin. Sanki içten aydınlanıyormuş gibi parlak ve yarı şeffaf yapın. Merkezi Tiroit salgı bezleri civarında olsun. Ayrıca boyunun arkasına değecek kadar büyük olmalıdır ve çok büyük olarak imgelenirse (Regardie'nin önerdiği gibi), uç çevresi buruna ve alt çevresi kalp veya Timus salgı bezine değebilir. Burada önemli olan, imgenin önünüzde yassı bir tabak gibi değil üç boyutlu olmasıdır. Böyle küre veya top boyunuzu ve kafanızın bir kısmını kapsayacaktır. Hayal gücünüz içinize doğru yönlendirilmiştir. Eğer hayal gücüne yardımcı oluyorlarsa, söz konusu organlar imgelenebilir, yoksa tamamen parlak küre üzerinde odaklayınız ve her şeyin sadece bundan ibaret olduğunu düşünüz, kendinizi içinde kaybedin. Kendinizi onun ortasına yerleştirin, etrafınıza bakın ve rengin biraz farklı gölge ve tonlarının sonsuza dek her tarafa uzandığını hayal edin.

4. Gerçeklik testi uygulayın. Bunlar, rüyadayken, rüyada olduğunuzu fark etmenizi tetikleyecek basit testlerdir. Mantığı su şekilde isler: eğer normal hayatta düzenli aralıklarla rüya görüp görmediğinizi kontrol etmeyi alışkanlık haline getirirseniz, büyük ihtimalle beyniniz bu kontrolleri rüya gördüğünüzde de sürdürecek ve siz de kendinizi rüya görürken yakalayacak ve Lusid hale geçeceksiniz. Gerçeklik testlerinde en sık kullanılanı havaya yükselmeye çalışmak, parmağınızı elinizin içinden geçirmeye çalışmak ya da aydınlatma düğmelerinin doğru çalışıp çalışmadığına bakmaktır (Çünkü bunlar, rüyada genellikle abuk sabuk çalışır.)

5. Takip edilecek bu yoldaki  yöntemler çok daha kestirmedir. Ama bunları denemeden önce mutlaka belli bir sure rüya günlüğünüzü tutmuş ve gerçeklik testi alıştırmalarını uygulamış olun. Sabah uyandığınızda hiç kıpırdamayın ve tekrar uymaya calisin, ama bu kez kendi kendinize: "Rüyaya geri döndüğümde rüyada olduğumu fark edecegim." diye düşünün. Daha önce görmüş olduğunuz rüyayı hatırlamaya calisin ve kendinizi rüyaya tekrar girmiş olarak; ama bu kez rüya gördüğünüzün farkında olarak hayal edin. İsterseniz alarm saatinizi normalden bir saat öncesine kurun ve çok kısa bir sure için uyanıp, sonra bu tekniği deneyin.

6. Bir başka teknik ise, uyanık halden Lusid rüyaya geçmektir. Bunu denemek için en iyi zaman, sabah veya öğlen üzeri, bir şeyler atıştırdıktan sonradır. Yatağa uzanabilir veya koltuğa oturabilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp gevşeyin. Zihin gözüyle izleyeceğiniz renkli şekillere ve görüntülere konsantre olun. Uyku eşiğine gelinceye kadar kendinize müsaade edin. Zihniniz, sükunet içinde kalsın ama oluşan şekillerin farkında olsun. Bu, biraz zor bir yöntem olmakla birlikte, eğer dengeyi iyi kurabilirseniz, şekiller gün ışığı gibi ortaya çıkacak ve siz görmekte olduğunuz dünyaya rahatlıkla Lusid olarak adım atabileceksiniz.

7. Kendinize bir nesne veya renk seçin. Örneğin kırmızı olsun. Bu rengi her gördüğünüzde; "Rüyada mıyım?" diye çimdik atın kendinize ve düşünün. Bunu hep yapın. Kendinizi bu şekilde alıştırsanız, rüyada olduğunuzu fark edip rüyayı Lucid rüyaya dönüştürebilirsiniz.

-Lüsid Rüya Süresini Arttırmak

Lucid olmayı başarabilirseniz bile ne kadar uzun süreceği size bağlı. Lucid olduktan sonra her an Lucidliği tekrar kaybedebilirsiniz. Bu deneyimin süresini uzatmak için Ellerinizi sürterek ovuşturmaya çalışın ve kendinizi ruh dünyanızın yarattığı gerçekliğe bırakarak gerçekliği iyice algılamaya çalışın ve yüksek sesle: “Daha fazla Lusid olmak istiyorum!!!” diye bağırıp, kollarınızı iki yana açarak olduğunuz yerde kendi etrafınızda dönmek işe yarayabilir.

                                                           Lucid olmanın bir üst evresi, Astral Seyahat’tir.

-Lüsid Rüyanın Faydaları

Lusid rüyalar, tıpkı meditasyon gibi bizi rahatlatır, kendimize güvenimizi arttırır ve yaratıcılığımızı tetikler. Bir çok ünlü yönetmenin senaryolarını bu yolla yazdığı iddia edilmektedir. Yazmak diyoruz; çünkü Lusid rüyanın en belirgin özelliği, uyandıktan 2 dakika sonra bile büyük bir kısmını unutmuş oluruz ve 24 saat sonra aklımızda neredeyse hiçbir şey kalmaz. Bu yüzden uyandığımız anda rüyamızı yazarsak, ertesi gün gece yatmadan önce yazdıklarımıza bakıp senaryoya kaldığımız yerden devam etmemiz mümkündür. Uyandığımızda kendimizi çok mutlu hissederiz. Arınmış,dinlenmiş ve kendine güveni gelmiş durumdayızdır. Buradan hareket edersek düzenli olarak Lusid rüya gören insanlar, daha mutlu daha huzurlu ve kendilerine güveni daha yüksek bireyler haline gelebilir. Bu da günlük hayatımızda ve ilişkilerimizde başarılı olmamız demektir.

Örnek olarak; nerede olduğunu bilmediğiniz bir plajda, ucuz yollu bir apartmana taşınırsınız. Birden orada tanıdığınız; ama gerçek hayatta tanımadığınız arkadaşlarınız vardır. Onlarla çeşitli maceralar ve eğlenceler yaşarsınız. Hatta aşık olursunuz bu gerçekte hiç görmediğiniz; ama rüyanızda çok iyi tanıdığınız insana. Rüyanın sonuna kadar, tüm detaylar düşünülmüştür ve senaryo, durdurulamaz biçimde işlemektedir. Hatta senaryo bitmeden uyansanız bile bedeniniz tekrar uzanmak ve devamını görmek ister rüyanın ve öyle de olur. Burada denizin rengini ve dalgalarını çok net görürsünüz. Gerçekten yüzersiniz. Yüzerken yaşadığınız tüm hisleri orada da yaşarsınız. Araba sürebilirsiniz. Araba sürerken birebir ne yapıyorsanız, rüyada da aynılarını yaparsınız ve hissedersiniz. Lusid rüyaların %90'ı, sabah uyanacağınız zaman görülür ve özellikle gece 10 gibi yatıp 3-4 gibi uyanıp; "Ne alaka?! Bu saatte uyandım. 8-9 gibi uyanırım. Bir daha uyuyayım..." dediğiniz gecelerde gerçekleşir ve uyanmadan tam önce yaşarsınız. Tam uyandığınızda bitmiş olur.

Lüsid rüyalarla;

-Tüm fantezilerinizi gerçekleştirebilirsiniz.-İstediğiniz her şeyin sahibi olabilirsiniz.-Kendi dünyanızın Tanrısı olabilirsiniz.-Eğer bu işte iyice profesyonelleşirseniz; Rüyalarınızı dizi-film şeklinde görüp. Ertesi akşam uyuduğunuzda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.-Sonraki evresi Astral Seyahat

-Lüsid Rüyanın Zararları

Lüsid rüyanın olumsuz etkileri olabilir mi? İstenilen birçok şeyi görebilmek mümkünse, bu bir süre sonra "gerçek hayattan" uzaklaşmaya yol açmaz mı? Ya da en azından "Lusid rüya"da kişi yarı bilinç halinde olduğu için yorgunluk, aşırı uyuma isteği vb. gibi olumsuzluklara neden olabilir mi?

Lüsid rüyalar dinlendirici, keyifli, farkındalık arttırıcı ve gelişime katkı sağlayan rüyalardır. Uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmezsiniz. Gün içinde yaşamdan kopuk, sürekli uyku sürecini düşünüyor ve zorlama bir şeyler yapıyorsanız bu sizi çok daha yorgun kılar.

Uyku sürecinde yaşadıklarımız, yaşam kalitemizin rüyalara yansımasıdır. Evrensel ilkeler çerçevesinde yaşayan bireylersek gördüğümüz hiçbir rüya rüyada ne yapıyor olursak olalım uyandığımızda bizi rahatsız etmeyecektir. Huzurlu ve rahat uyanırız. Bu tarz rüya çalışmalarını tüm kişisel gelişim çalışmalarında olduğu gibi dengede tutmak, yaşama karşı sorumluluklarımızın önüne geçmesine izin vermemek, abartmamak, akıldan ve mantıktan uzaklaşmamak, bu bilgilerin bizim kişisel gelişimiz için araç olduğunu unutmamak gerekiyor.

Lüsid rüyayla;

-Uyku düzeniniz bozulur.-Dünyadan kendinizi soyutlarsınız.-Eğer mutsuzsanız, gerçek dünya yerine sanal dünya daha cazip gelir.-Beyniniz sürekli meşgul olduğu için çok fazla yorulursunuz.-Rüyanızdaki yaşantınızı gerçek dünyaya yansıtma sizi agresif ve saldırgan yapar.-Eğer rüyada olaylar istediğiniz gibi gitmezse psikolojik sorunlara neden olabilir.-Aşırı uyuma isteği oluşturur.-Şişmanlığa yol açar, gerçek dünyayı sadece yemek yemek ve tuvalet için kullanırsınız.-Günde 1-2 saat uyanık kalabilirsiniz.-Ciddi hastalıklara veya ölüme yol açabilir.

En tehlikelileri: Metabolizmanız bozulup hasta olabilirsiniz, bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir veya gerçek deneyimler çok sık olursa nefessiz kalarak veya rüyadaki düşme sonucu heyecanla kalbiniz durabilir, bunlar ölüme yol açabilir. Şimdiye kadar rüya görürken kalp krizi geçiren kişi sayısı oldukça fazla. Lucid yüzünden ölen kişi sayısı, 600 kişi civarında. Psikolojik tedavi görenlerin sayısı, Lucid gören kayıtlı insan sayısının %26'sı

Kayıtlı psikolojik tedavi görenlerin sayısı, Lusid rüya görenlerin sayısının %26'sı, Lusid yüzünden ölenlerin sayısı 600 müş? Bunun doğruluğu olabilir mi? Başka bir forumda ise böyle bir şeyin mümkün olamayacağı, en azından ölümün gerçekleşmeyeceği söyleniyordu...

-Lüsid Rüyalardan Astrale Nasıl Geçilebilir?

Lüsid rüya, Astral Seyahat'e çıkma bakımından kolaylık sağlayan bir yoldur; fakat biraz alıştırma gerektirir. Çünkü insanlar, rüya görme halindeyken rüyada olduklarının farkında değillerdir, aksine kendisini gerçek yaşamdaymış gibi zannederler. En büyük problem budur aslında. Rüyada olduğunuz idrak etmeye başladığınızda, yani usta birer Lüsid rüya görücü olduğunuzda, istediğiniz zaman astral seyahate çıkabileceksiniz. Fakat bir çoğumuz, kabus gördüğümüz sırada aslında o olayın bir rüya olduğunu fark ederek uyanmışızdır. Sık sık kabus görenleriniz varsa bunun üzerinde çalışarak hem kabuslardan kurtulunabilir hem de Lüsid rüya görebilirler. Kabus gördüğümüz sırada, bir çoğumuz uyanmak isteriz; fakat hem uyanamaz hem de bedenimizi kıpırdatamayız ve bir karabasan geldi sanırız. Bunun nedenini Ergun Candan, "Ruhsal Güçleri Geliştirme Teknikleri" adlı kitabında şöyle açıklar:

"...Hatta bazen hareket etmek isteriz ama bir türlü edemeyiz sanki elimiz kolumuz bağlanmıştır... Bir güç, bizi engellemektedir... Yani bedenimiz benliğimizi dinlememektedir. Bunu sebebi, astral bedenimizin fiziksel bedenle olan irtibatının o anda zayıflamış olmasıdır. Halk arasında genellikle bu tür hareketsiz kalma durumlarına karabasan geldi insanı etkisiz bıraktı gibi yorumlar yapılmaktaysa da , bu olayların karabasanlarla falan hiç bir ilgisi ve alakası yoktur."

Lusid rüya yaşanırken, bilincimiz haddinden fazla açıktır. Hatta uyansak tuvalete gitsek su içsek bile geri yatağımıza uzandığımızda kaldığımız yerden devam edebiliriz. Film, kesinlikle kopmaz. Hatta daha sık rüya görenler, ertesi gün bile kaldığı yerden devam edebilmektedir. Adeta yaşarız rüyayı; gerçek gibidir. Bu gerçekliğin içindeyken aşırı açık olan bilincimizi biraz daha kısıtlayabilirsek ve rüyadaki detaylara yoğunlaşabilirsek, verdiğimiz komutlarla o mekanın gerçekliğine dönebiliriz. Buradaki telkin metodu, bir görüntüye odaklanmak ve onu netleştirmeye çalışmaktan ibarettir.

Örnek verecek olursak, yazlık bir yerde tanımadığımız; ama rüyada bir şekilde tanıştığımız (yani gerçek hayatta daha önce görmediğimiz) arkadaşlarımızla diyaloglarımız olacaktır ve bu diyaloglar çok kesiktir. Cümleler, aklımızda kalmaz ve doğaçlamadır. (Burada bilinçaltımızda tatile gitme ihtiyacımız olduğu yatar). Diyalogdan çok görüntüler ön plandadır. Bu görüntülere yoğunlaşabilirsek örneğimize göre yazlık yerdeki plajın denizin net görüntüsünü detaylandırabilirsek rüyamızı kontrol etmeye başlarız.

Dikkat edilirse Lusid rüyalar bizim yazmadığımız; ama bilinçaltımızın yarattığı senaryoya göre hareket eder. Biz bile sonraki aşamada ne olacağını bilemeyiz. Ama müdahale etmenin en kolay yolu doğal görüntüler üzerine yoğunlaşarak onlara daha yakından bakmak olacaktır. Denizi daha önce gittiğimiz bir deniz plajı daha önce gördüğümüz bir plaja uyarlamaya çalışırsak (bakın karakterleri uyarlamıyoruz sabit olan doğal varlıkları uyarlıyoruz) daha önceden bulunduğumuz mekana bir anda ışınlanmış oluruz ve zaman rüyada gündüz bile olsa Astral'e geçildiği anda gerçek zaman ve gerçek mekan olur.

Astrale geçtiğimizi de anlamanın en kolay yolu mekanın detaylarını artık daha net görebilmek ve rahat bir şekilde orada dolaşabilmektir. Daha önce gördüğümüz mekandan aklımızda kalan kenar kuytu mekanlara acaba hala şurada şu bulunuyor mu şeklinde gitmeyi hissedersek, Astralde olduğumuzu kanıtlamış oluruz.

Internet üzerinden Lüsid rüyalar için gözlükler, ses cihazları vs sipariş edebilirsiniz :
 www.google.com.tr/search?hl=tr&q=lucid+dream+machine&meta=&rlz=1I7GGLL_tr

Derlenmiştir...

.