22 Kasım 2013 Cuma

Ragnarök; Vikinglerin Kıyamet Günü

Vikinglerin dünyaya biçtiği ömür 22 Şubat 2014'te son buluyor.

Bilinen 185. kıyamet iddiası Viking kıyameti Ragnarok oldu. Viking Mitolojisine göre Kıyametin 22 Şubat'ta kopacağı iddia edildi.

"21 Aralık"ın Roma İmparatorluğu'ndan bu yana ortaya atıldığı bilinen 184'üncü Kıyamet senaryosu idi. 185. Mitoloji kökenli yeni kıyamet iddiası ise 2014'ün Şubat ayı için ortaya atıldı.

Maya takviminin ardından bir başka kıyamet senaryosu Avrupa'nın kuzeyli ırkı Viking efsanelerinden geldi. Hesaplara göre Vikinglerin dünyaya biçtiği ömür 22 Şubat 2014'te son buluyor.

Norvik Viking Enstitüsü'nden Danielle Daglan, İngiltere'de yayımlanan Daily Mail gazetesine verdiği röportajda kadim Viking mitolojisinde 'Ragnarok' olarak bilinen kıyamet gününe 3 aydan az bir zaman kaldığını belirtti.


Efsaneye göre o günde dünya, taşan denizler gibi felaketlerin etkisiyle yok olacak. toprak ve gökyüzü zehir ile boyancak ve deniz şaha kaldırılacak.

Kıyamet öncesinde, üç dondurucu kış birbirini takip edecek.

Boynuzdan yapılmış boru sesi duyulacak. Odin savaş meynında oğulları tarfından aranırken kurt Fenrir tarafından öldürülecek.

Dünyada tüm ahlaki değerlerin yok olacağı, savaşların ardarda yaşanacağı günlerde kopacak kıyamet öncesinde; kuzey mitolojisindeki inançlara göre; her yerde savaş ve ölüm olacak.

Skoll güneşi ve Hati'de ayı yutacak.

Gullinkambi tanrılara doğru ötecek ve ejderharları çağıracak.

Jormungand ve Fenris serbest kalacak ve Jormungand Thor tarafından öldürülecek fakat Thor'u zehirleyip onun ölümüne sebep olacak.

Vidar Fenris'i öldürecek.

Garm ve Tyr birbirlerini öldürecek.

Fenrir,Odin'i öldürecek.

Heimdall ve Loki dövüşecek ve birbirlerini öldürecek.

Sonrasında Dünya ateşler içinde yanacak.

Yıldızlar gökyüzünden kaybolacak ve Dünya evrende sonsuz bir karanlığa gömülecek.

Bazı tanrılar sağ kalacak diğerleri ise yeniden doğacak.

Sonunda nefret ve keder kaybolacak ve kalan Lif ve Lifthasirler mutlu bir şekilde yaşayacak...

http://en.wikipedia.org/wiki/Ragnarök

.